Click Romania - Romani in UK - Marea Britanie, Anglia, Londra

Wednesday
Apr 16th
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home arrow Forum
Welcome, Guest
Please Login or Register.    Lost Password?
acte necesare ptr nou nascut (1 viewing) (1) Guest
Go to bottom Favoured: 0
TOPIC: acte necesare ptr nou nascut
acte necesare ptr nou nascut 3 Years, 11 Months ago  
acte necesare ptr nou nascut
Duminica, 18 Aprilie 2010 18:56. Adaugat de catalinruxanda

imi poate spune si mie cineva care sunt actele necesare pentru un nou nascut in uk , pentru a calatorii in tara,pentru ai procura " titlu de calatorie"sau "foaie de drum",cum o stim marea majoritate.multumesc anticipat celui care imi da informatia necesara.

adaugat de
Duminica, 18 Aprilie 2010 19:24

ai putea sa-i faci direct pasaport romanesc aici, la consulatul din londra.
iti trebuie certificatul de nastere al copilului apostilat si tradus ( de un traducator autorizat). apoi mergi cu originalele si copii xerox ( certificatul copilului, pasapoartele voastre, certificatul vostru de casatorie, si yellow/blue card -daca aveti) si 4 poze pt bebe tip pasaport.
mai intai o sa va schimbe certificatul englezesc a lui bebe in unul romanesc ( costa 60, mai pui 10 pt urgenta- in 2 zile). dupa aceea o sa aplicati pt pasaport ( tot vreo 60 costa).
acolo mai trebuie sa complectati ( amandoi vreo 2 declaratii).
pasaportul iese cam in 6-8 saptamani.
verisoara mea ( care a nascut aici) i-a facut pasaportul bebelui in tara si i-a dat doar unul provizoriu ( care trebuie sa-l schimbe dupa 1 an )... eu l-am facut aici si mi-a dat unul pt 3 ani ( cum se face la copii)

daca te intereseaza doar foaia de drum, aia se elibereaza in aceeasi zi, si costa 50

adaugat de
Duminica, 18 Aprilie 2010 19:31

aici gasesti mai multe informatii:

Adresa unde trebuie sa pui apostila:

Norfolk House (West)
437 Silbury Boulevard
Milton Keynes
MK9 2AH
Tel: 01908 295 111 (incepand cu 8 august 2008)
Fax: 01908 295 122 (incepand cu 8 august 2008)
Email: Legalisationoffice@fco.gov.ukAceasta adresa de e-mail este protejata impotriva spamului, JavaScript trebuie activat ca a putea vizualiza pagina.
Program de lucru cu publicul:
Luni - Vineri: 09.30 - 15.30
Costul aplicarii apostilei este de 27 lire sterline pentru fiecare document/act. Apostila se obtine in aceeasi zi.

Puteti solicita si prin posta aplicarea apostilei. Va trebui sa trimiteti:
-Â documentul/documentele de legalizat;
-Â Postal Order sau fila de cec de companie sau chitanta de plata pe internet pentru a acoperi costurile de ÂŁ27 pentru fiecare document/act de legalizat plus ÂŁ 6 reprezentand cheltuieli de posta cu confirmare de primire (registered mail) pentru returnarea documentelor;
-Â un plic autoadresat (pe care sa scrieti adresa dv.completa);
-Â o scrisoare care sa mentioneze numele dumneavoastra, adresa si numarul de telefon.
Pentru detalii puteti vizitata www.fco.gov.uk/legalisation
De ce este nevoie de apostila si ce este aceasta?
Pentru a fi recunoscute de autoritatile romane precum si de autoritatile altor state parti la Conventia de la Haga din 1961, documentele/actele emise de autoritatile britanice trebuie sa aiba aplicata apostila.Â
Apostila (certificatul de legalizare) se ataseaza pe verso-ul documentului pentru a confirma autenticitatea documentului.
Apostila este confirmarea oficiala a autenticitatii semnaturii, sigiliului sau stampilei documentului emis de o autoritate britanica sau de un notar din Marea Britanie.

la adresa aceasta de mess o puteti gasi pe andreea ( pentru tradus autorizat): andreeaiftime . este destul de ieftina traducerea la ea si o primiti in 2 zile acasa.

adresa consulatului roman in uk

Program cu publicul
Luni, marti, miercuri, joi : 9.00 – 16.00; FARA PROGRAMARE
Vineri: 9.00 – 12.00 (audiente, cazuri speciale/complexe); NUMAI CU PROGRAMARE (tel - 020 760 29 833 sau email: consulara@roemb.co.ukAceasta adresa e-mail este protejata impotriva spamului, JavaScript trebuie activat pentru a putea vizualiza pagina. ) Linie telefonica NUMAI pentru cazurile urgente
aparute in intervalul 17:00-21:00 - 079.0093.7029

Linie telefonica NUMAI pentru cazurile urgente
aparute in intervalul 21:00-09:00 - +44 (0) 207 937 9666

Adresă: M.E.I.C. House, 344 Kensington High Street, London W14 8NS (hart&#259
Telefon: +44 (0) 20 7602.9833, +44 (0) 20 7602.9777, +44 (0)20 7602.9662
Fax: +44 (0)20 7602.4229
E-mail: consulara@roemb.co.ukAceasta adresa e-mail este protejata impotriva spamului, JavaScript trebuie activat pentru a putea vizualiza pagina.

Informaţii utile

Vă informăm că, pentru a veni în sprijinul cetăţenilor români care doresc să călătorească sau se află în străinătate, cât şi pentru a clarifica aria atribuţiilor consulare, grupul de comunicare consulară a redactat „Ghidul Serviciilor Consulare”. Materialul a fost transmis mass-media române şi instituţiilor partenere şi poate fi accesat pe site-ul MAE, în cadrul rubricii „Vize şi Servicii Consulare”, link

• Începând cu 1 Ianuarie 2007, cetăţenii români pot călători în Marea Britanie fără viză, cu paşaport turistic valabil sau carte de identitate valabilă, în scop turistic sau pentru studii.

• Turiştii români pot rămâne în Marea Britanie o perioadă de cel mult trei luni.

• Cetăţenii români care doresc să muncească în Marea Britanie pot să consulte informaţiile furnizate de Biroul de informaţii al Misiunii din România a Organizaţiei Internaţionale pentru Migraţie (OIM) sau documentul "Guidance for Nationals of Bulgaria and Romania on Obtaining Permission to Work in the United Kingdom" publicat de Home Office.

adaugat de
Duminica, 18 Aprilie 2010 19:41

o indrebare???De ce nu ii faci pasaport englezesc,este mult mai usor si costa cam 40,formularul ii iei de la posta.toti copii nascuti dupa iunie 2006 au dreptul la pasaport englezesc daca sunt nascuti aici.

adaugat de maraax
Duminica, 18 Aprilie 2010 20:56

chiar e adevarat? pot sa ii faci pasaport englezesc?

adaugat de
Duminica, 18 Aprilie 2010 21:07

si eu vreau sa stiu daca e adevarat cu pasaportul englezesc.va rog sa dati detalii

adaugat de alex2189
Duminica, 18 Aprilie 2010 21:10

fereasca.....ce fomisti.......sunte-ti in UK...SI GATA pasaport englezesc la copil sa va fie rusine ca asteptati dupa copil sa aveti beneficii de la statul englez... rushine voua romanilor....imi e rusine cateodata ca sunt roman....si DA este adevarat ca poti sa iei pasapaort britanic la copil...dar parintii m**e....mai aveti de muncit la iarba verde aici...cititi legile...RUSHINE VOUA...

adaugat de myking
Duminica, 18 Aprilie 2010 22:48

copilul primeste pasaport englezesc NUMAI daca unul dintre parinti este British.

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 14:03

mai poate primi pasaport cand unul din parinti are ILR
mu ()

Logged Logged  

The administrator has disabled public write access.  
Re:acte necesare ptr nou nascut 2 Years, 10 Months ago  
Am aflat in cele din urma cum si cat timp trebuie pierdut pt a avea un pasaport pentru un copil nascut in uk ,suntem de ceva timp in Anglia dar nu ne_am gandit nicioadata sa aplicam pt benefit asa ca nu imi este deloc rusine sa spun ca sunt roman,nu pot sa cred ca un roman are o asa opinie proasta despre romani.....nu stiu cum puteti avea asa mentalitati......ce pot sa zic prietene ,probabil ca in anul cand m_am hotarat sa raman aici tu nu stiai diferenta intre uk si gb si tot nu am indraznit sa fac un asa comment despre romani.in clipa in care o sa simti cu adevarat ce inseamna sa fi ponegrit doar pt ca esti roman atunci si numai atunci sper sa te gandesti la afirmatia de cacat la adresa romanilor pe care ai avut_o
Catalin ()

Logged Logged  

The administrator has disabled public write access.  
Go to top