Click Romania - Romani in UK - Marea Britanie, Anglia, Londra

Monday
Oct 20th
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home arrow Forum
Welcome, Guest
Please Login or Register.    Lost Password?
National Insurance Number (1 viewing) (1) Guest
Go to bottom Favoured: 0
TOPIC: National Insurance Number
National Insurance Number 4 Years, 5 Months ago  
National Insurance Number
Joi, 28 Ianuarie 2010 21:26. Adaugat de christinee

Am fost azi la JobCenter ptr National Insurance Number. M-am prezentat cu 2 id-uri,2 referinte,si 2 hartii care dovedesc ca am domiciliul in Uk, un council tax , si telefon. La sfarsit zice tipa catre mine.. nu te-ai prezentat cu destule documente si cel mai probabil vei fi refuzata. Nu inteleg de ce???? cand am dat telefon la ei mi-a zis clar : passport,ceva referinte ca lucrez, si dovada de adresa.

adaugat de 349
Joi, 28 Ianuarie 2010 21:29

de obicei pe usa de la intrare sau pe un panou sunt afisate actele care le cer, cred (nu-mi mai amintesc) ca si in scrisoarea venita acasa pentru interviu, sunt specificate actele

adaugat de christinee
Joi, 28 Ianuarie 2010 21:33

stiu, si am dus actele necesare.

adaugat de hop
Joi, 28 Ianuarie 2010 21:35

Trebuia sa intrebi ce anume iti lipseste daca sustine ca nu ai avut tot ce iti trebuie.

adaugat de 349
Joi, 28 Ianuarie 2010 21:37

oricum stiu pe cineva care s-a dus pentru nin fara sa aiba dovada de adresa, cont bancar, si nici job....... a avut doar pasaportul, s-a intamplat in vara, l-a interviu a spus ca doreste sa ramana pe 3-5 ani .... si a primit nin

adaugat de christinee
Joi, 28 Ianuarie 2010 21:41

nu stiu..probabil depinde si de cel care iti verifica actele.. un cuvant de spus tot are..parerea mea!

adaugat de
Joi, 28 Ianuarie 2010 21:57

cred ca aveai nevoie de invoice-uri sau de scrisoare de la firma.

adaugat de ariela
Joi, 28 Ianuarie 2010 22:00

este vorba de noile legi date in Octombrie,Acte aveai nevoie in primul rand de invoice-uri,acte care dovedesc ca muncesti..acolo a fost insuficient,trebuie sa vi cu o gramada de hartii si de semnaturi de la angajator ca sa primesti NIN.Vorbesc in cunostinta de cauza

adaugat de xojon1
Joi, 28 Ianuarie 2010 22:04

scriu in numele unui prieten,nou venit in uk,pe 10 are app.la insurance number,va rog,te rog,-ariela-spunemi ce trebuie sa faca,sau te rog dami un bip pe 07940460440 si te sun eu imediat,multumesc f.mult?

adaugat de
Joi, 28 Ianuarie 2010 22:06

eu am fost respins de doua ori, astazi am fost a treia oara si degeaba......nu pra am sperante

adaugat de f*turememory
Joi, 28 Ianuarie 2010 22:07

depinde mult si de noroc...un factor mare in obtinerea nin ului il are starea de spirit si temperamentu persoanei care ti ia interviul,sunt oameni si oameni altii mai ingaduitori altii mai putin ingaduitori nu se rezuma intotdeauna la documentele ce le ai la tine...oricum bafta in continuare!

adaugat de georgeblue
Joi, 28 Ianuarie 2010 22:08

eu am luat nin acum 3 sapt
am fost la interviu cu un contract fals si un statement bancar

adaugat de
Joi, 28 Ianuarie 2010 22:12

Sa te f*t in gura ba jegule!

adaugat de ariela
Joi, 28 Ianuarie 2010 22:15

memory,nu stiu cand ti-ai facut tu actele dar eu cand mi le-am facut acum 2 ani am stat la interviu cred ca 45 de minuyte si am completat si am dovedit de nu mai stiam de mine dar am primit foaia cu NIN pe loc,a trebuit sa astept acasa cardul in sine.
Acum cei cu care tu dai interviu nu mai au nici o valoare,nici un drept asupra actelor dupa noua lege ,ei doar sunt intermediari.

xojon,2 id-uri, 2referinte..una dintre ele neaparat de la landlord, 2 proof of adress( se poate si cu una daca ai scrisoare de la landlord) si cel mai important cat mai multe hartii de la angajator si nu mai merge cu invoice-urile cumparate de la orice magazin.Sunt invoice-uri speciale pentru cei care muncesc ca si SE.O sa ma interez maine si iti spun exact de unde sa le iei in cazul in care nu-ti va spune nimeni ,aici, de unde le poti procura.
In plus poti face un bank account la orice abbey,le spui ca trebuie sa te duci la interviu ptr NIN si iti vor face pe loc unul,plus un accountant( acestea nu sunt trecute pe hartiile lor ca acte ptr interviu dar ele iti vor asigura luarea interviului din prima).E gratis sa te inscrii cu un accountant ptr interviu,ai nevoie doar de numele,adresa si nr lui de tel si o scrisoare

Bafta la interviu

adaugat de ariela
Joi, 28 Ianuarie 2010 22:15

george nu te cred nici daca imi arati inregistrarea cu interviul tau

adaugat de georgeblue
Joi, 28 Ianuarie 2010 22:18

e problema ta daca nu ma crezi
eu doar am spus cum l-am luat eu

adaugat de rbrss
Joi, 28 Ianuarie 2010 22:40

din cate stiu eu actele sunt doar verificate de cei de la job center dosarele sunt trimise la Glasgow si ei hotarasc daca sunt suficiente actele sau nu.
totusi se pare ca nu vor sa mai acorde asa usor nin ,este an electoral si sunt prea multi imigranti,de aceea invoca tot felul de motive si ne trimit de la ana la caiafa
sa primesti nin pe loc cand esti la interviu ? unde ai fost pt interviu ariela?

adaugat de
Vineri, 29 Ianuarie 2010 10:05

eu stiu ca se obtine foarte usor nin.trebuie sa dovedesti doar ca ai drep de munca in uk.pe mine nu m-au intrebat nici de scrisoare de la angajator ,nici de biluri,nici de adresa,am avut doar pasaportul si permisul de munca.in 5 minute a fost gata interviul,iar peste o saptamana am primit nin.
cred ca se vorbeste din nou cum se poate obtine nin intr-un fel ilegal.

adaugat de sandrabulock
Vineri, 29 Ianuarie 2010 12:33

sa schimbat legea de anul trecut din august...cred ca ar fi bine sa incercati cu un avocat...sau cu o firma care se ocupa de acte....sunt unii care au intrarii ....poate fi mai usor!

adaugat de ariela
Vineri, 29 Ianuarie 2010 12:52

rbrss...Irlanda de Nord,acum 2 ani asa a fost

adaugat de georgeprohib
Vineri, 29 Ianuarie 2010 12:53

nbnknk dfghdfhhdfhgfd

adaugat de
Vineri, 29 Ianuarie 2010 18:30

permis de munca inseamna spre exemplu orice card colorat unde se specifica ca ai drept de munc in uk.apoi obtii nin in 5 min(interviul) si o saptamana scrisoarea.

ceilalti care au obtinut nin prin alte metode(fara drept de munca in uk)lucreaza ilegal platind si taxe totodata.
Muti dintre angajatori te intreaba doar daca ai nin si daca esti in ue.Asta nu inseamna ca daca ai obtinut jobul si platesti taxe esti si legal.daca este cineva in situatia asta si nu crede ce spun pot sa-i demonstrez ca lucreza ilegal,imi trebuie doar locul tau de munca si numele.

adaugat de gulid
Vineri, 29 Ianuarie 2010 19:33

18:30 ai dreptate. majoritatea cred ca daca au reusit sa pacaleasca cu acte false autoritatile sa le dea NIN, muncesc legal. din pacate platesc taxe dar muncesc ilegal. asta inseamna ca platesc taxe degeaba, pentru ca atunci cand vor cere ceva bazat pe taxele platite, vor fi refuzati precis. plus ca pot fi amendati daca sunt prinsi la locul de munca.

adaugat de
Vineri, 29 Ianuarie 2010 19:37

adaugat de
Vineri, 29 Ianuarie 2010 20:35

of doamne ce incurcatura. cum sa fac rost de ni legal atunci?

adaugat de DUMITRUSTEFAN
Vineri, 29 Ianuarie 2010 22:35

salut nu stiu de ce va faceti atatea griji in legatura cu acest CARD N.I.N. se obtine foarte usor
nu mai aplecati urechea la toti fraierii
aviz amatorilor ce vor sa obtina cardul.
te programezi la interviu si iti trebuie urmatoarele .
1 YELLO CARDUL DACA LUCREZI CU ACTE IN REGULA SI TIAI FACUT DE LA HOME OFICE
2 PASAPORTUL IN ORIGINAL
3 O SCRISOARE DE LA PATRON CA INTRADEVAR LUCREZI LEGAL PA TERITORIUL U. K.
4ULTIMUL STAT DE PLATA IN CARE SA FAC DOVADA CA INTRADEVAR PLATESTI TAXE SI CA ESTI INREGISTRAT
DAR DACA NU POTI VB ENGLEZA NU AI SANSE
SA OBTII CARDUL
CARDUL ACESTA TE VA AJUTA FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF MULT DUPA 12 LUNI DE MUNCA LA LOCUL DE MUNCA NEINTRERUPT ITI OFERA MULTE FASCILITATI
MAI MULTE INFORMATII AFALTI DE PA WEB SITE
NUMAI BINE
CU MULT RESPECT STEFAN
LUCREZ IN SOMERSET SEPTON MAILETT
LA UN HOTEL DE 4 STELE PLUS O ROZETA
LA SFARSIT DE 12 LUNI MUNCITE LEGAL SI NJHEINTRERUPT LA LOCUL DE MUNCA VEI OBTINE SI -------------- BLUE CARDUL --------------------------
CARE ITI OEFERA MULTE FASCILITATI
MA REFER LA UN IMPRUMUT BANCAR
IPOTECAR MASINA
SI MULTE ALTELE
PLUS CA POTI INTRA IN ACELEASI DREPTURI CA ORICE ALT CETATEAN ENGLEZ SI VEI FII PLATIT MULT MAI MULT CU CAT ESTI IN PREZENT
NUMAI BINE

adaugat de wind2k9
Sambata, 30 Ianuarie 2010 07:04

Sunt de acord cu dumitru intr-un singur lucru....la interviu trebuie sa aratati k va puteti descurca..adika sa vb la un nivel bunicel engleza..si sa-l tii de vorba...eu l-am luat cu o scrisoare de la angajator(care era fake intr-un fel ptr k nu am lucrat si nici nu aveam degand sa lucrez ptr el...cineva mi-a facut rost de ea)..un bank statement...si id-urile...
Credetima k ala kare iti ia asa numitu interviu are un rol in acest proces...si are un rol f important sa stii sa vb.....daka nu ma credeti vedeti ce se cere sa poti aplica ptr definitivat.....si o sa intelegeti
Deci in final...nu va duceti akolo sa spuneti...yes..no...no..yes

adaugat de com
Vineri, 23 Aprilie 2010 22:05

ce tot vb acolo de engleza?va da translator daca nu stiti sa vb.iar ca acte trebuie sa ai ivoice,una sau doua recomandari de la munca,un statement de la banca si actele de identitate.recomandarile trebuie neaparat sa aibe si un nr de telefon trecut pe ele.cateodata se mai verifica daca intradevar lucrati acolo.multa bafta!

adaugat de mistarB
Vineri, 23 Aprilie 2010 22:15

daca il ai tzais
nu exista motiv de refuz
si daca chiar exista un refuz
poti contesta
iti spun de pe propria experienta, am fost acu 3 sapt cu cineva si l a luat din prima
dar dosarul a fost tzais

adaugat de mistarB
Vineri, 23 Aprilie 2010 22:20

acuma cati ani
676?

pe acolo am fost si eu,unde ai fost tu

adaugat de ceamainebuna
Vineri, 23 Aprilie 2010 22:23

eu am fost acceptata din prima!
am avut la mineasaport,buletin,permis de conducere,scrisoare de la angajator si contractul de casa!
atat!
in 9 zile mi la dat!
am avut interviul pe 24 martie si pe 3 aprilie mi-a venit scrisoare acasa cu NIN-ul!

adaugat de flocea
Vineri, 23 Aprilie 2010 22:48

TARA PU.LII...DE UNDE DRAQ ATATEA,CA DIFERA DE LA ZONA LA ZONA,CREK DUPA CUM LI SCOALA..PAI CAND TE ANGAJEZI(sau ma rog ti-ai dori),iti cam cer nino printre altele...se bat o gramada de chestii cap in cap.am ajuns la concluzia ca tine doar de``bulanu` fiecaruia``..asa ca bafta si persistenta pana nu schimba PM-ul,ca dupa cate vad acum nu prea o sa fie roz deloc pt cei de aici...dar pt noi veniti..JALE!!

daca iasa gordon e bai....vrea sa faca id-uri pt emigranti
daca o fi cameron...nici asa nu vad ceva de bine nici cum

adaugat de mistarB
Vineri, 23 Aprilie 2010 23:07

cameron sa fie
poate as voi prinde si eu un loc liber pe scaun in metrou

adaugat de euLOL
Sambata, 24 Aprilie 2010 04:15

am gasit shi eu nishte ciori din tzandareni la mine in orash
cred ca stau 30 in casa ca sunt ca viermi

adaugat de andreig
Sambata, 24 Aprilie 2010 22:16

din cate cred eu iti lipsea payslipul dar cred ca depinde si peste cine dai acolo si cum te vad aia conteaza mult
mu ()

Logged Logged  

The administrator has disabled public write access.  
Re:National Insurance Number 4 Years, 5 Months ago  
A mai aplicat cineva ptr. NIN recent si a fost acceptat ?
Luni, 19 Aprilie 2010 13:55. Adaugat de Anonim

am sunat astazi la ei si mi-au zis ca cererea mea a fost refuzata, desi dosarul meu era perfect intocmit. ce vreau sa stiu e daca a mai aplicat cineva recent si a fost acceptat pentru ca incep sa imi fac griji ca nu se mai poate obtine.

adaugat de costeuk
Luni, 19 Aprilie 2010 13:58

eu anu trecut ma refuzat de 3 ori tu ai fost ajutat de vreo agentie?

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 14:01

da, era perfect dosarul. invoice-urile se potriveau cu intrarile de pe statement. firma la care lucram ca self employed a confirmat ca lucrez ptr. ei cand au sunat astia de la jobcentre, aveam si un contract facut intre mine si firma respectiva; pe scurt totul era ok, si totusi m-au refuzat.

adaugat de costeuk
Luni, 19 Aprilie 2010 14:05

naspa si eu tre sa mai aplic sa vad pote reusesc

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 14:19

.... postez ca sa ramana topicul pe prima pagina. vreau neaparat sa aflu daca se mai poate obtine NIN.

adaugat de muraturaa
Luni, 19 Aprilie 2010 14:20

ai yellow card?
daca nu, de asta te-au respins
trebuie sa ai permis de munca de la Home Office cand aplici

adaugat de alex2189
Luni, 19 Aprilie 2010 14:21

eu acum 1 luna jumatate am obtinut NIN....fara nici o prb....am blue card.......in 10 min am terminat interviul iar in decurs de 2 sapt mi-a venit NIN....prb mea este ca nu imi gasesc de munca...dar speranta moare ultima...oricum succes cu NIN....

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 14:23

muraturaa, eu stiam ca nu poti obtine YC fara NIN. poate doar YC Student.

adaugat de muraturaa
Luni, 19 Aprilie 2010 14:26

s-au schimbat regulile
asta e motivul pt care te tot respinge la NINO

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 16:01

nin-ul nu se mai da ca nu vor englezii cu toate ca ai toate actele ce ti le cer ei in regula,iti zice ceva evaziv in scrisoarea de raspuns ca tre sa mai incerci cand se schimba ceva in situatia ta dar nimic concret ca sa nu ai cu ce sa ai agati si sa ai tragi la raspundere.In caz ca vrei sa ai tragi la raspundere nu ai cu ce pt ca ei o sa iti trinteasca in fata"ti-am zis noi ca nu iti dam NIN?am spus doar sa ne mai aduci ceva"acel ceva ti-l poate cere la infinit pina ajungi la 80de ani.DECI NU SE VREA SA SE ACORDE NIN CU TOATE CA AVEM DREPTUL LEGAL SA IL PRIMIM DIN PRIMA DATA CAND IL CEREM.....pina nu ne unim cu totii nu vom rezolva nimica,,,parerea mea.

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 16:19

mai terminati cu "drepturile", ca m-ati plictisit. nu avem nici un drept. nu mai visati. dupa legile europene si in romania trebuie sa ai aceleasi drepturi ca aici, franta, spania etc. adica dreptul la viata decenta in propria ta tara.

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 16:39

mai 16;19,aici in tara asta sunt o multime de beneficii nu poti copara anglia cu romania,romania nici peste 100 de ani nu o sa de-a drupturi asa cum dau englejii.daca esti in necunostinta de cauza de ce te bagi in seama?

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 20:10

dragii mei! eu l-am luat din prima si mi-a venit raspunsul in 10 zile de la interviu!am avut doar o singura scrisoare plus actele de identitate si contractul de inchiriere de unde locuiesc!
atat!....cocnluzia e ca inca se mai da NIN-ul!
succes!

adaugat de meserias
Luni, 19 Aprilie 2010 20:13

NIN-ul asta de care v b este national insurance number?

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 20:27

yep! National Insurance Number(NIN)

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 20:50

voiceri care cereti NIN il vreti ca sa va angajati nu?
sa fiti angajati la patron?

adaugat de CinderellaMan
Luni, 19 Aprilie 2010 21:03

eu am fost respins a patra oara si am avut tot ce mi-au cerut....mai incerc o data, daca nici acum nu il iau imi bag p**a si plec

adaugat de filosofull
Luni, 19 Aprilie 2010 21:06

cei care vor sa lucreze la patron cred ca nu au dreptul sa aplice pentru NIN.

la selfi mi se pare ca sunt obligati sa dea NIN. aici poti sa te bagi in intrebari mai curajoase la ai de la Inland Revenue.

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 21:18

eu am vrut sa ma fac self si nu mi-a dat nin cu toate ca am avut totul in regula ma duc cu vb ca sa le mai duc ceva cand se schimba ceva

adaugat de danny80
Luni, 19 Aprilie 2010 21:29

Mai incerca. Ai sa vezi ca pana la urma ti-l dau...depinde de cine iti elaboreaza procedura.

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 21:31

eu stiam ca tre intati sa treci pe la aia de la Home Office si dupa aia te programezi de interviu la Inland Rev

adaugat de eu37ro
Luni, 19 Aprilie 2010 21:57

CINE VREA NIN SA MA SUNE GARANTAT

adaugat de
Luni, 19 Aprilie 2010 22:06

eu l-am luat numai cu pasaportul si buletinul,bineinteles ca prima data m-au respins dar m-am reprogramat si tot cu actele alea m-am dus ca nu aveam altele si a doua oara mi-au dat nino asa ca nu iti pierde speranta si insista incontinuare bafta multa

adaugat de Marishca
Marti, 20 Aprilie 2010 08:19

in ce perioada ai luat tu Nino doar cu actele de identitate??? Ca acuma se da numai la aia cu yellow sau blue ori unii care sunt destul de norocosi

adaugat de acteuk
Marti, 20 Aprilie 2010 08:20

Poti sa spui ce a continut asa zisul dosar perfect?

adaugat de maxine
Marti, 20 Aprilie 2010 10:14

de 2 ani nu am auzit pe nimeni sa fie respins la national insurance.chiar acum o luna am insotit 3 colegi la interviu.Probabil cei respinsi chiar nu indeplinesc conditiile, nu ca ar avea ceva cu romanii.

adaugat de
Marti, 20 Aprilie 2010 10:27

Se da NINO fara nici o problema, inainte legea era sa-ti obtii NINO inainte sa incepi munca ca self employed ...etc. Acum trebuie sa le dovedesti ca ai inceput munca inainte sa-ti poata da unul.

Daca te-au refuzat nu inseamna ca nu iti poti face iar o programare si sa insisti pana il vei avea. Nu uita , dupa ce obtii NINO trebuie sa trimiti actele la HM Revenue pentru UTR(unique taxpayer reference) ca sa fii legal, nu stiu daca ai nevoie de UTR daca esti angajat/a cu contract dar sigur ai nevoie de el daca esti self employed.

Succes si nu te da batut/a

adaugat de gitanu
Marti, 20 Aprilie 2010 10:28

cu ce va ajuta nin asta?...oricum nu se gaseste de munca

adaugat de
Marti, 20 Aprilie 2010 10:30

Gitanu,

Din motivul ca daca ITI gasesti de munca, ai nevoie de el.

Ai inteles acum?

adaugat de ovidach3
Marti, 20 Aprilie 2010 12:18

eu am interviul pe 7 mai ...pt NIN...e al 4-lea ...dar doar al 2-lea la care ma duc.....si o sa am dosarul f complet cu tot ce-mi trebuie.....si daca ma refuza.....inseamna ca folosesc orice scuza ca sa mai rareasca din romani si bulgari.....mai nou au ceva cu noi.......si daca nu mi-l da ce ????....nu poti sa condamni pe nimeni ....asta e....sper totushi sa-l iau

adaugat de trixy
Marti, 20 Aprilie 2010 13:30

About the application for a National Insurance (NI) Number:

Your application has been refused because you have failed to provide sufficient evidence of your right to work......este intotdeauna motivul refuzului

sau

About your claim for Child Benefit:

We cannot pay Child Benefit because you do not have a right to reside in the United Kingdom.

adaugat de eu37ro
Marti, 20 Aprilie 2010 16:40

rezolv nin garantat..sunatima

adaugat de
Marti, 20 Aprilie 2010 17:26

10:27
asa era si inainte, acum vreo 6-7 ani; ca sa obtii NIN-ul pe self trebuia sa ai cateva invoice-uri ca sa dovedesti ca ai inceput deja, ca esti pe felie cu o afacere. sa le arati ca produci si ca vrei sa platesti taxele.
tax reference number sigur ca numai selfii au nevoie de el. daca ai fi angajat angajatorul plateste taxele in locul tau.

greu mai pricepeti

adaugat de roxy862006
Joi, 22 Aprilie 2010 09:23

da, am aplicat pt fratele meu care abia a venit in anglia ; i-am facut cont la hsbc apoi niste invoicuri si 3 referinte si scrisoarea de la contabil care este cea mai importanta; miercuri pe 14 aprilie a avut interviul la cityside( whitechapel) si va spun sincer ca luni dimineata am sunat la ei sa vad daca aplicatia a fost succesful si mi-au zis ca da;
mentionez ca i-am facut si un bil la BT pt a vedea proove of address; engleza lui a fost limitata; pur si simplu la intrebat de cand si-a inceput activitatea ca self employed si cand a sosit in uk; deci io va sfatuiesc sa nu va mai stresati ca daca ai aceste lucruri nu are de ce sa te respinga; si asta e dreptul vostru ca self employed sa va alocheze acest number pt ca trebuie sa fiti corecti si sa le platiti taxele; asa sa va justificati
bafta multa la toti care aplica!

adaugat de brunetzica78
Joi, 22 Aprilie 2010 09:56

buna ziua!!
pentru a avea un raspuns favorabil pentru NIN aplica printr-o firma de avocatura!!
fratele meu a aplicat fara sa aiba alt act si i-a fost aprobat din prima aplicatie
succes

adaugat de OanaM
Joi, 22 Aprilie 2010 15:13

Salut!in primul rand vreau sa va spun ca este adevarat ca nu se mai obtine atat de usor NIN,am auzit zilele acestea mai multe persoane care au fost refuzate,primind acasa exact la 8 saptamani scrisoarea...Ce iti trebuie inafara de pasaport,invoiceuri?iti trebuie ceva scrisoare de recomandare?documentele trebuie sa ateste o perioada lunga de munca in Anglia pt a fi acceptat?

Imi puteti spune la ce numar ati sunat pt a afla daca ati fost acceptat? mUltumesc

adaugat de annna
Joi, 22 Aprilie 2010 15:44

draga "eu37ro", te rog lasa un nr de contact sa vb
thx

adaugat de Batranul
Joi, 22 Aprilie 2010 15:54

Al dracului sa fiu... daca acum as fi nevoit sa ma prezint ptr NINO, la costum si cravata m-as duce, cu aerul aluia care le face alora un favor ca le viziteaza institutia, nu ca are morcovul in cur ca n-o sa aiba nu stiu ce acte la dosar.
Le-as spune atat: "am venit ptr NINO fiindca imi trebuie ptr a munci legal. Sper ca nu aveti de gand sa ma purtati pe drumuri ptr obtinerea lui si nici sa incurajati munca in mod ilegal in tara aceasta. Vreau sa platesc taxe! Ma puteti ajuta in acest sens?".

Jur ca asa le-as face.
mu ()

Logged Logged  

Re:National Insurance Number 4 Years, 5 Months ago  
Am auzit ca se poate obtine ceva beneficii daca ai insurance number..este adevarat?multumesc

adaugat de couk
Sambata, 17 Aprilie 2010 22:55

huh??????

adaugat de couk
Sambata, 17 Aprilie 2010 22:55

da,nu platesti taxe 30%

adaugat de dana82
Sambata, 17 Aprilie 2010 22:58

Pe bune...mi a zis cineva cica trebuie doar sa completezi ceva acte si primesti ceva pe luna...de asta am intrebat pe aici,poate stie cineva mai exact.

adaugat de
Sambata, 17 Aprilie 2010 23:01

daca ai insurance number si platetsi datoriil beneficu e ca poti avea pasaport britanic in 5 ani si dupa beneficiezi de 500 lire pe luna pensie plus teren pe luna

adaugat de
Sambata, 17 Aprilie 2010 23:09

da, primesti multe pe luna, numai ca nu se mai zboara acum, asteapta si tu sa se deschida spatiul aerian si du-te

in alta ordine de idei, sa redevenim seriosi, cauta info despre tax credits. asta voiai tu sa stii, asta e beneficiul...
mu ()

Logged Logged  

Re:National Insurance Number 4 Years, 2 Months ago  
cel mai simplu pune angajatorul sa iti trimita actele si in maxin 45 de zile ai nin-ul
adrian ()

Logged Logged  

Re:National Insurance Number 3 Years, 8 Months ago  
Buna,

Am citit comentariile voastre depste NIN. Sunt in Londra de mai bine un an de zile. A aplicat anul trecut in aprilie pentru NIN dar nu mi l au dat, nici nu ma indoiesc pentru ca in momentul ala nu aveam suficiente acte care sa ma ajute. In prezent lucrez ca si au pair si as vrea sa incerc din nou. Nu lucrez cu cotract dar am referinte foarte bune de la familia cu care lucrez plus acte de indetitate(pasaport, buletin, permis de conducere) si cont bancar aici.
Vreau sa va intreb daca credeti ca mai am nevoie de ceva si daca as avea vreo sansa doar cu actele astea sa iau numarul.
Poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi?

Multumesc.
Eva662 ()

Logged Logged  

Re:National Insurance Number 3 Years, 8 Months ago  
Buna,

Am citit comentariile voastre despre NIN. Sunt in Londra de mai bine un an de zile. Am aplicat anul trecut in aprilie pentru NIN dar nu mi l au dat, nici nu ma indoiesc pentru ca in momentul ala nu aveam suficiente acte care sa ma ajute. In prezent lucrez ca si au pair si as vrea sa incerc din nou. Nu lucrez cu cotract dar am referinte foarte bune de la familia cu care lucrez plus acte de identitate(pasaport, buletin, permis de conducere) si cont bancar aici.
Vreau sa va intreb daca credeti ca mai am nevoie de ceva si daca as avea vreo sansa doar cu actele astea sa iau numarul.
Poate cineva sa ma ajute cu ceva sfaturi?

Multumesc!
Eva662 ()

Logged Logged  

Go to top

Click pentru detalii